საზოგადოება

ჩვენი დროის გმირები – მათ უნდა იცნობდეს ყველა ქართველი!

2008 წლის აგვისტოს ომიდან 9 წელი გავიდა. დრო არ კურნავს იმ ტკივილს, რაც საქართველოს ყველაზე ხანმოკლე ომმა მიაყენა-დაიღუპა 170 სამხედრო მოსამსახურე, 14 პოლიციელი და 228 სამოქალაქო პირი. დაშავდა 1 747 ადამიანი. ამასთანავე განადგურდა საცხოვრებელი სახლები, ქალაქი გორი ზედმეტად რთულ სიტუაციაში აღმოჩნდა. უამრავი ადამიანი ღიაცისქვეშ დარჩა.

სამშობლოს სადარაჯოზე დაღუპული ადამიანების სახელები უნდა იცოდეს მომავალმა თაობამ, ისინი ჩვენი დროის გმირები არიან:

2008 წლის ომში დაღუპულ და დაკარგულ მებრძოლთა სრული სია:

სულ: 170 (9 ითვლება უგზო-უკვლოდ დაკარგულად, თუმცა ყველა მათგანი გარდაცვლილია)

მ.შ. ოფიცერი: 23

კაპრალ/სერჟანტი: 136

რიგითი: 1

რეზერვისტი: 9

სამოქალაქო პირი: 1

  1. კაპიტან-ლეიტენანტი ჭიტაძე თეიმურაზ თამაზის ძე – სამხედრო საზღვაო-ძალები
  2. კაპრალი დათუაშვილი ზვიად რევაზის ძე – სამხედრო საზღვაო-ძალები საზღვაო
  3. კაპრალი ფიჩხაია თემურ გოგის ძე – სამხედრო საზღვაო-ძალები
  4. კაპრალი ღვინჯილია გიორგი ნუგზარის ძე – სამხედრო საზღვაო-ძალები
  1. კაპრალი ბარბაქაძე ზვიად ზურაბის ძე – სამხედრო საზღვაო-ძალები
  2. კაპიტანი ბალხამიშვილი ალბერტ უშანგის ძე – სამხერო-საჰაერო ძალები
  3. სერჟანტი დევნოზაშვილი ნოდარ ეფრემის ძე – სამხერო-საჰაერო ძალები
  4. ავიაციის უმცროსი სერჟანტი ნანუაშვილი გიორგი ჯიმშერის ძე – სამხერო-საჰაერო ძალები
  5. კაპრალი ბასილაძე ბადრი გიორგის ძე – სამხერო-საჰაერო ძალები
  6. ვადიანი ს/მ გურჩიანი სამსონ ფრიდონის ძე – სამხერო-საჰაერო ძალები
  7. კაპრალი ტრაპაიძე შალვა გურამის ძე – I ქვეითი ბრიგადა
  8. კაპრალი თაყაძე ვიტალი ილიას ძე – I ქვეითი ბრიგადა
  9. კაპრალი ბეკურაშვილი მამუკა გოჩას ძე – I ქვეითი ბრიგადა
  10. ლეიტენანტი ხურციძე შოთა ოლეგის ძე – I ქვეითი ბრიგადა
  11. კაპრალი შაინიძე ასლან ჯემალის ძე – I ქვეითი ბრიგადა
  12. კაპრალი ნიკიტინი თამაზ ედუარდის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  1. უმცროსი სერჟანტი ფანცულაია მამია თამაზის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  2. კაპრალი თეფანია ლევან ოთარის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  3. უმცროსი სერჟანტი დიასამიძე ედნარ დურსუნის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  4. კაპრალი ჯაილოვა დიმიტრი ოთარის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  5. კაპრალი ბოკუჩავა თემურ ტარიელის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  6. კაპრალი სამაკაშვილი მამუკა ნუგზარის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  7. კაპრალი შაინიძე ამირან ნოდარის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  8. კაპრალი აბაშიძე მალხაზ ილიას ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  9. კაპრალი ბალაშვილი ზურაბ გივის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  10. კაპრალი დვალიშვილი მიხეილ დავითის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  11. კაპრალი ბერიძე თეიმურაზ ბეჟანის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  12. კაპრალი შეყლაშვილი ილია ვაჟას ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  13. უმცროსი სერჟანტი თურმანიძე ფრიდონ გიორგის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  14. სერჟანტი შაინიძე ვაჟა ნოდარის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  15. უმცროსი სერჟანტი გელდიაშვილი ანზორ ვახტანგის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  16. უმცროსი სერჟანტი კოხრეიძე ლევან რეზოს ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  17. უმცროსი სერჟანტი ონიანი ალექსანდრე ვალოდის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  18. კაპრალი წულაძე რუსლან ვილორიკის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  19. კაპრალი ფორჩხიძე ნიკოლოზ ჯონდოს ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  20. კაპრალი კუპატაძე შმაგი როლანდის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  21. კაპრალი კაცაძე ზვიად სერგოს ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  22. უმცროსი სერჟანტი გაბუნია ილია ივანეს ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  23. კაპრალი ჯანელიძე ირაკლი ვაჟას ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  24. კაპრალი ბარამია მარლენ ტარიელის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  25. სერჟანტი მელქაძე ლევან თამაზის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  26. კაპიტანი ლაგურაშვილი ლერი თენგიზის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  27. კაპრალი მანძულაშვილი ლევან ოლეგის ძე – II ქვეითი ბრიგადა
  28. კაპრალი წილოსანი ემზარ შუქრის ძე- II ქვეითი ბრიგადა
  29. ავიაციის უმცროსი სერჟანტი კაკაურიძე ფელიქს მიტუშას ძე- II ქვეითი ბრიგადა
  30. კაპრალი ზოიძე რომანი ლევანის ძე- II ქვეითი ბრიგადა
  31. კაპრალი კოშაძე კახა აკაკის ძე- II ქვეითი ბრიგადა
  32. უმცროსი სერჟანტი გოგნაძე ვალერი სულიკოს ძე- II ქვეითი ბრიგადა
  33. უმცროსი სერჟანტი ეფაძე ზურაბ ავთანდილის ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  34. კაპრალი ტატუაშვილი გიორგი ზაურის ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  35. კაპრალი ზაზაშვილი ალექსანდრე პავლეს ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  36. კაპრალი გიგუაშვილი მალხაზ თამაზის ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  37. კაპრალი ქამაშიძე ავთანდილ იოსების ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  38. კაპრალი ხარჩილავა კობა რევაზის ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  39. კაპრალი ბალახაშვილი არტემ გურამის ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  40. უმცროსი სერჟანტი თუთისანი მერაბ მურმანის ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  41. კაპრალი ციცქიშვილი ვალერი რეზოს ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  42. კაპრალი გოგორიშვილი გიგა ტიტეს ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  43. უმცროსი სერჟანტი სმირნოვი ვასილი იურის ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  44. უმცროსი სერჟანტი კოპალიანი პაატა ჯეირანის ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  45. უმცროსი სერჟანტი ბრეგაძე ფრიდონ ავთანდილის ძე – III ქვეითი ბრიგადა
  46. უფროსი ლეიტენანტი ახობაძე მერაბ ტარიელის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  47. კაპიტანი სერგია კობა იურის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  48. კაპიტანი კირაკოზაშვილი გიორგი ოთარის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  49. მაიორი დოლიძე შალვა ზაურის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  50. სერჟანტი მგალობლიშვილი ფილიპე ჰამლეტის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  51. უფროსი ლეიტენანტი ბაბუციძე ილია გიორგის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  52. უფროსი ლეიტენანტი ნადარეიშვილი გიორგი გენადის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  53. ლეიტენანტი ბარდაველიძე ალია მერაბის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  54. კაპრალი დევდარიანი ლევან ცაგოს ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  55. კაპრალი ბაზაძე ირაკლი ომარის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  56. კაპრალი თენიეშვილი ზაურ ჯუმბერის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  57. კაპრალი ლომიძე ავედიკ ვახტანგის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  58. კაპრალი ყალაბეგიშვილი ნიკა გაბრიელის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  59. კაპრალი ჯიქია დავით დაზმერის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  60. კაპრალი დადვანი საბა შამილის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  61. კაპრალი ირემაძე მურთაზ გურამის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  62. კაპრალი გზირიშვილი ვახტანგ ბადრის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  63. კაპრალი დვალიშვილი დავით რობერტის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  64. კაპრალი დოიჯაშვილი ონისე ლევანის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  65. კაპრალი მჟავანაძე რაულ ასლანის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  66. კაპრალი ჩადუნელი დევი ჯონდოს ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  67. კაპრალი ქარჩავა გოგიტა ნუგზარის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  68. კაპრალი მახარაშვილი ზაურ მურმანის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  69. კაპრალი წურწუმია კობა ამირანის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  70. კაპრალი ჯავახიშვილი გიორგი გენადის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  71. კაპრალი ღვინიაშვილი სოსო თენგიზის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  72. კაპრალი ბერიკაშვილი გიორგი მიხეილის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  73. კაპრალი დავითაშვილი ვლადიმერ უშანგის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  74. კაპრალი იოსებიძე ლევან შუქურის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  75. კაპრალი ახალკაცი რეზო გიორგის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  76. კაპრალი აბრამიშვილი ზურაბ გიორგის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  77. უფროსი სერჟანტი ფერაძე ზაზა თენგიზის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  78. უმცროსი სერჟანტი სოფრომაძე უშანგი ომარის ძე- I ქვეითი ბრიგადა
  79. მაიორი ჭედია გელა გივის ძე – V ქვეითი ბრიგადა
  80. სამედიცინო სამსახურის სერჟანტი ჭელიძე მერაბ თამაზის ძე – V ქვეითი ბრიგადა
  81. კაპრალი ღვინიაშვილი გიორგი თენგიზის ძე – V ქვეითი ბრიგადა
  82. კაპრალი მამალაძე ამირან გურამის ძე – V ქვეითი ბრიგადა
  83. კაპრალი ტოროშელიძე ჯიმშერ იაშას ძე – საინჟინრო ბრიგადა
  84. კაპრალი მურადაშვილი გიორგი პაატას ძე – საინჟინრო ბრიგადა
  85. სერჟანტი ახალკაცი ზაზა ბეგლარის ძე – საინჟინრო ბრიგადა
  86. პოლკოვნიკი ელიზბარაშვილი დავით ვალიკოს ძე – საინჟინრო ბრიგადა
  87. უფროსი სერჟანტი ბერიანიძე არჩილ ვახტანგის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  88. სერჟანტი ბადრიაშვილი გიორგი ნოდარის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  89. უფროსი სერჟანტი მელიქიძე თამაზ არდიკოს ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  90. კაპრალი კვალიაშვილი ივანე მალხაზის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  91. კაპრალი განჯელაშვილი ვასილ გივის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  1. კაპრალი რომელაშვილი გიორგი ირაკლის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  2. კაპრალი დოთიაშვილი ზაზა ზაურის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  3. კაპრალი კურდღელაშვილი ჯიმშერ ელგუჯას ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  4. კაპრალი მამუკაშვილი გიორგი ვალერის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  1. კაპრალი კვირიკაშვილი ზაქარია იოსების ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  2. სერჟანტი ინაური ელგუჯა ნოდარის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  3. კაპრალი ურიგაშვილი ზურაბ თამაზის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  4. კაპრალი მეხატურიშვილი იოსებ გურამის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  5. კაპრალი მიჩიტაშვილი მზეჭაბუკ ტარიელის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  6. კაპრალი ერაშვილი რამაზ გურამის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  7. კაპრალი წულაია გიზო გულივერის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  8. კაპრალი ელიკაშვილი ივანე ნუგზარის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  9. უფროსი სერჟანტი მაკრახიძე გოგიტა გურამის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  10. კაპრალი ქარელი ოთარ პაატას ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  11. სერჟანტი ცერცვაძე მიხეილ ქიშვარდის ძე – ცალკეული ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  12. კაპრალი შაინიძე გიორგი დავითის ძე – ცალკეული მსუბუქი ქვეითი ბატალიონი
  13. უმცროსი სერჟანტიასლანიძე ომარ ლეოს ძე – ცალკეული მსუბუქი ქვეითი ბატალიონი
  14. სერჟანტი თავგორაშვილი კახაბერ გიორგის ძე – სპეციალური ოპერაციების დაჯგუფება
  15. ს/პირი რაზმაძე ამირან ავთანდილის ძე – ჯარების ლოგისტიკური უზრუნველყოფის დეპარტამენტი
  16. რეზერვისტი ხურცილავა დათა ბესიკის ძე – ეროვნული გვარდია
  17. რეზერვისტი ჭითანავა გოგა ტარიელის ძე – ეროვნული გვარდია
  18. რეზერვისტი კიკალეიშვილი ოთარ ბახვას ძე – ეროვნული გვარდია
  19. რეზერვისტი გაბუნია შალვა ემზარის ძე – ეროვნული გვარდია
  20. რეზერვისტი ბერაია გოგა რევაზის ძე – ეროვნული გვარდია
  21. რეზერვისტი იოსავა მიხეილ ბესიკის ძე – ეროვნული გვარდია
  22. რეზერვისტი ჭოჭუა ლევანი მძლავრის ძე – ეროვნული გვარდია
  23. რეზერვისტი მორბედაძე ირაკლი ოთარის ძე – ეროვნული გვარდია
  24. რეზერვისტი ბოჭოიძე ზაზა სავლეს ძე – ეროვნული გვარდია
  25. კაპრალი ბლიაძე დავით ბუხუტის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  26. კაპრალი ქამაშიძე ტარიელ მიხეილის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  27. ლეიტენანტი მამისაშვილი რეზო გელას ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  28. კაპრალი წიქარიშვილი გიორგი ზაზას ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  29. კაპრალი ჭაღალიძე თენგიზ შოთას ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  30. კაპრალი გლუნჩაძე ზაზა თენგიზის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  31. კაპიტანი ყულოშვილი ერეკლე მიხეილის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  32. კაპიტანი თანდაშვილი ალექსანდრე დიმიტრის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  33. კაპრალი გოროზია სერგეი კონსტანტინეს ძე-IV ქვეითი ბრიგადა
  34. კაპრალი მიდელაშვილი ლევანი ავთანდილის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  1. სამედიცინო სამსახურის უმცროსი ლეიტენანტი ბეგიაშვილი ზურაბ თემურის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  2. უმცროსი სერჟანტი ანწუხელიძე გიორგი ზაურის ძე – IV ქვეითი ბრიგადა
  3. კაპრალი ქათამაძე გიორგი შირინის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  4. უფროსი ლეიტენანტი მელია სერგო თამაზის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  5. უმცროსი სერჟანტი მებაღიშვილი გელა მიხეილის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  6. კაპრალი ბეჟუაშვილი იოსებ მიხეილის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  7. უფროსი სერჟანტი ნაჭყებია ზურაბ სერგოს ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  8. კაპრალი ხუბულური კახაბერ ირაკლის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  9. კაპრალი უგრეხელიძე რომან გრიგორის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  10. კაპრალი ჭონიშვილი ოლეგ სერგოს ძე- ც/ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  11. კაპრალი რომელაშვილი გელა მურაზის ძე- ც/ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  12. კაპრალი ბერანძე ბადრი ოთარის ძე- I ქვეითი ბრიგადა
  13. კაპიტანი ჯოჯუა გიორგი თეიმურაზის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  14. უმცროსი სერჟანტი დანელია გოჩა გურამის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  15. უფროსი ლეიტენანტი ნატროშვილი ალექსი გიორგის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  16. კაპრალი ხაიკაშვილი შმაგი ამირანის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა

საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს დაკარგული სამხედრო მოსამსახურეების სახელობითი სია

სულ: 9

მ.შ. ოფიცერი: 2

კაპრალ/სერჟანტი: 7

  1. კაპრალი ალავერდაშვილი რეზო გოჩას ძე- IV
  2. სერჟანტი ტურაშვილი ზურაბ გიორგის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა ქვეითი ბრიგადა
  3. კაპრალი ნოზაძე შმაგი გუგულის ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  4. უფროსი სერჟანტი თიგიშვილი გელა ვაჟას ძე- IV ქვეითი ბრიგადა
  5. ლეიტენანტი რომელაშვილი გიორგი მურაზის ძე- ც/ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  6. კაპრალი ბირთველიშვილი ზაზა თამაზის ძე- ც/ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  7. კაპრალი სუხიტაშვილი ოთარ დიმიტრის ძე- ც/ჯავშანსატანკო ბატალიონი
  8. კაპიტანი ჯიშკარიანი ვეფხვია გიგუშას ძე- II ქვეითი ბრიგადა
  9. კაპიტანი ქარდავა პაატა იაშას ძე – ს/დ დეპარტამენტი, I ოპერატიული სამმართველოს თანამშრომელი

ღმერთმა ნათელში ამყოფოს ჩვენი ვაჟკაცები და სამუდამო სასუფეველი დაუმკვიდროს

მათ სულებს!

კომენტარები

მსგავსი სიახლეები

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close