სოციალურ ქსელში ვრცელდება რჩევა, თუ როგორ უნდა გაუწიოთ პირველადი დახმარება ადამიანს, ნარკოტიკის ზედოზირების შემთხვევაში:

,,გაავრცელეთ!!!!
ზურა სიხარულიძე:  _ არ არის გამორიცხული რომ პრეპარატი რომელმაც გამოიწვია ასეთი მძიმე შედეგი იყოს GHB or Gamma-Hydroxybutyrate არის ცნობილი ასეთი სახელწოდებით Liquid X, Liquid ecstasy, Georgia home boy, Oop, Gamma-oh, Grievous bodily harm, Mils, G, Liquid G, Fantasy აგრეთვე მას ეძახიან თხევად ექსტაზს. ვერასოდეს ვერ გააკონტროლებ მაგ ნარკოტიკის სისუფთავეს. მისი ზედოზირება გამოიხატება გულისრევით კრუნჩხვებით, გონების დაკარგვით და გულსისხლძრღვთა მწვავე უკმარისობით !
პირველადი დახმარება:
1 არ დატოვოთ ადამიანი მარტო;
2 ეცადეთ გამოაფხიზლოთ;
3 დაუყოვნებლივ გამოუძახეთ სასწრაფო დახმარებას;
3 ღებინების შემთხვევაში გადააბრუნეთ გვერდზე, ,რომ
ნაღები მასები არ მოხვდეს სასუნთქ გზებში;
4 შესაძლებელია, მაღალი ტემპერატურა და ორგანიზმის გადახურება, ამიტომ  ეცადეთ, მექანიკურად დაუწიოთ ტემპერატურა -გაახვიოთ სველ პირსახოცში;
5 კრუნჩხვის შემთხვევაში ეცადეთ, რომ ის იყოს დაცული ტრავმებისგან;
6 ახასიათებს სუნთქვის და გულსისძრღვთა უკმარუსობა და კომა. ამ დროს უნდა დაუყონებლივ დაიწყოს ხელოვნური სუნთქვა და გულის არაპირდაპირი მასაჟი;
6 სასწრაფოს ბრიგადას არ დაუმალოთ, რა ნივთიერება მიიღო, ვინიდან, ისინი უფრო სწრაფად გაუწევენ დახმარებას და მთვარი, არ მოიხმაროთ თქვენთვის უცნობი ნივთიერება, ვინაიდან ერთი დოზაც კი შეიძლება სასიკვდილო
იყოს თქვენთვის!”

კომენტარები
Загрузка...

დატოვე პასუხი